kombucha praha logo stevikom
Zdravá výživa KOMBUCHA
…nápoj pro Váš zdravý život
english
english

Historie kombuchy

Markus Wischenbart Historie KOMBUCHY

Přesto, že je moderní, není tento zkvašený čaj nový, je znám již mnohá staletí. Kořeny sahají do různých kultur. Kdo Kombuchu původně objevil a kdo ji nechal poprvé zkvasit, se neví. O vzniku se tradují různé pověsti.

Čínský příběh

Ve staré Číně se ctila čajová houba jako božský dar. Měla pečovat o dlouhý život plný kouzel. Za časů dynastie HAN – před 2.000 lety se z ní vyráběl lahodný nápoj.

Japonský příběh

V Japonsku byla Kombucha známá již 400 let po Kristu. Císař Enkyo trpěl žaludečními bolestmi. Dozvěděl se o jednom putujícím lékaři – Korejci – jménem KOMBU, který ovládal zvláštní léčebné síly. Doktor Kombu císaři předepsal jediný lék – zkvašený čaj. Po několika dnech se dařilo císaři mnohem lépe a od té doby se nazývá nápoj T S C H A : (je japonsky ČAJ), tedy K O M B U T C H A je KOMBUCHA.

Ruský příběh

Z Ruska je příběh o cestovatelce. Bylo jí nápadné chování lidí v jedné oblasti Ruska, kteří oplývali vitalitou a radostí ze života, vypadali skvěle, neměli vrásek a byli dobré mysli. Tajemství rádi sdělili. V čaji měli houbu. Čaje vypili nejméně 2 sklenice denně. I zde šlo o KOMBUCHU.

KOMBUCHA v Čechách.

Dnes již víme, že se Kombucha u nás pěstovala před mnoha lety a byla presentována se sloganem „Kdo holduje Kombuše 100 let světem pokluše.“

Z Asie do Evropy

V průběhu staletí putoval přírodní osvěžující nápoj z kombuchy přes Japonsko a Rusko až do Evropy. U nás upadl v minulých desetiletích do zapomenutí, aby dnes mohl být znovu objeven.

Mezitím si kombucha podmanila také Nový svět. Podle zpráv renomovaných časopisů je vyhledáván tento léčivý nápoj i v Hollywoodu, slouží jako elixír mládí a studna moudrosti. Filmoví a popoví velikáni jako DARYL HANNAH, LINDA EVANS a MADONNA jsou kombuše věrní a pravidelně ji užívají.